Doğru Tercihler , Çözüme Ulaştırır

YALITIM: ENERJİ TASARRUFUNUN GİZLİ KAHRAMANI...

YALITIM: ENERJİ TASARRUFUNUN GİZLİ KAHRAMANI... Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı maliyetlerin yanında enerjide sürdürülebilirliği de tehdit ederken, EPSA Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, ülkemizde enerji verimliliği için en önemli argümanın temelden çatıya yalıtım olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı maliyetlerin yanında enerjide sürdürülebilirliği de tehdit ederken, EPSA Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, ülkemizde enerji verimliliği için en önemli argümanın temelden çatıya yalıtım olduğunu vurguladı.


Ülkemizde enerji verimliliği konusundaki duyarlılık her geçen gün artarken hükümetin ekonomi eylem planında yer alan yalıtım seferberliği konusunda açıklama yapan EPSA Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir Türkiye’nin enerjide uzun vadede tasarruf yapabilmesi için temelden çatıya yalıtımın Enerji verimliliğinin dünyanın en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını ifade eden Özdemir, ülke olarak konunun değerlendirmesinde geç kalındığını fakat doğru adımlar atıldığında kısa sürede büyük mesafe alınabileceğini  söyledi. Hükümetin yeni ekonomik pakette yer verdiği Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Eylem Planı’nda mevcut binalarda ısı yalıtımı yaptıracaklara teşvik verilmesinin planlandığına dikkati çeken Özdemir, yapılan çalışmanın çok doğru bir adım olduğunu anlattı. Yeni yapılan binalarda yalıtım konusunda problem yaşanmadığına değinen Özdemir, çalışmasının enerji verimliliğine büyük katkı yapacağım vurguladı. Türkiye'nin cari açığının ağırlıklı enerji kayıplarından olduğunu belirten Özdemir, binalarda yapılacak yalıtım çalışmasıyla yüzde 50 tasarruf sağlanabileceğini kaydetti. Ülkemizdeki yapı stoğunun büyük çoğunluğunun yalıtımsız binalardan oluştuğunu dile getiren Özdemir, hayata geçirilecek eylem planı sayesinde sorunun çözümü konusunda  önemli bir adım atılacağını kaydetti. Sektör temsilcileri olarak enerji tasarrufu konusunda yapılacak bütün çalışmalara destek verdiklerini ileten Özdemir, ülke olarak ileride bir enerji dar boğazına girmemek için temelden çatıya yalıtım anlayışının yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Haberin Diğer Resimleri

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler